Komisja ds. Wewnątrzkorporacyjnych KRDP prowadząc kontrolę spełniania przez doradców podatkowych obowiązku ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności doradztwa podatkowego, często spotyka się z przypadkiem przerwy w ciągłości ubezpieczenia.
Niestety taka sytuacja choćby nawet dotyczyła jednego dnia, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy o doradztwie podatkowym obliguje Krajową Rade Doradców Podatkowych do skreślenia doradcy podatkowego z listy. Można jej zapobiec do ubezpieczając się indywidualnie za wsteczny okres. Takie polisy, z tzw. klauzulą retroaktywności, choć niestety za podwyższoną cenę, wystawiają niektóre firmy ubezpieczeniowe. Decyzja w takiej sprawie należy indywidualnie do każdego doradcy podatkowego i musi być podjęta a polisa z taką klauzulą dostarczona do KRDP przed zakończeniem postępowania w sprawie skreślenia z listy doradców podatkowych z powodu braku ubezpieczenia.
Jednocześnie zwracamy uwagę, że nie stanowi spełnienia wymogu obowiązkowego ubezpieczenia doradców podatkowych zawarcie ubezpieczenia z tytułu prowadzenia ksiąg rachunkowych w oparciu o rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 kwietnia 2005 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotów uprawnionych do wykonywania działalności usługowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych, jak też w oparciu o poprzednio obowiązujące rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 5 grudnia 2003 r.
Właściwe ubezpieczenie musi być zawarte na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 2003 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotów wykonujących doradztwo podatkowe.
Pozostając z należytym szacunkiem
Brunon Szulc
Przewodniczący Komisji ds. Wewnątrzkorporacyjnych
Krajowej Rady Doradców Podatkowych