AKTUALNOŚCI

MF uruchomiło usługę sprawdzania podatników VAT

02/07/15

Każdy podatnik może już sprawdzić, czy jego kontrahenci są czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług (VAT). Nowa usługa, którą uruchomiło Ministerstwo Finansów, ma w założeniu służyć przede wszystkim podatnikom stosującym mechanizm odwróconego obciążenia podatkiem.

Nowa usługa, czyli „Sprawdzenie statusu podmiotu w VAT” została uruchomiona 26 czerwca br.

„Usługa jest skierowana w pierwszej kolejności do podatników stosujących mechanizm odwrotnego obciążenia w odniesieniu do towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Po wpisaniu w odpowiednim miejscu identyfikatora podatkowego NIP użytkownik otrzyma jeden z trzech możliwych komunikatów: 1) podmiot o podanym identyfikatorze podatkowym NIP nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT; 2) podmiot o podanym identyfikatorze podatkowym NIP jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny; 3) Podmiot o podanym identyfikatorze podatkowym NIP jest zarejestrowany jako podatnik VAT zwolniony.

Istnieje też możliwość wydrukowania otrzymanego komunikatu, w którym wskazano aktualny status danego podmiotu w VAT.

„Podatnicy nadal będą mogli skorzystać z dotychczasowej możliwości wnioskowania o zaświadczenie z urzędu skarbowego w tym zakresie, czy też telefonicznego kontaktu z urzędem skarbowym w celu potwierdzenia tego statusu” – informuje resort finansów.

Nowa usługa dostępna jest pod adresem:
https://pfr.mf.gov.pl/?link=vat